1.Є питання щодо клінічного випадку, висвітленого в лекції. Рівень СРБ у пацієнтки 5,09 мг/дл при нормі до 0,5, відповідно він підвищений більше ніж в 10 разів. Чи може бути таке значне підвищення СРБ при ОА в період загострення?
Так, це можливо, але не обов'язково це є причиною. Уважно збираємо анамнез і проводимо об'єктивне обстеження
2. Питання щодо призначення метотрексату при РА пацієнтам з лабораторно підтвердженим дефіцитом фолієвої кислоти. Спочатку скорегувати дефіцит і потім призначати Мтх, чи одразу, комбінуючи з більш високими дозами фолієвої кислоти?
Чіткої відповіді у літературі на ваше питання не існує. Фолієва кислота зв'язує залишки метотрексату (призначається через 24 год.) і покращує його переносимість. З власного досвіду, я не зволікаю з ініціацією терапії РА, фолієва кислота досить непогано нормалізується при короткотривалому використанні більших доз). А метотрексат все рівно ми починаємо з менших доз, то ж не очікуємо відразу великого % побічних реакцій.
3. Питання щодо корекції рівня кальцію при гіперкальціємії на фоні остеопорозу, або остеопенії. Рівень вітаміну Д в недостатності, а кальцій підвищений. Чи треба призначати препарати кальцію, особливо якщо пацієнт буде потребувати терапії бісфосфонатами?
У цій ситуації кальцій крові може бути підвищеним (недостатність віт. Д). Краще спочатку нормалізуємо рівень вітаміну Д, контролюємо рівень його і кальцію і лише потім призначаємо бісфофонати
Дякуємо за запитання. Хай щастить!